Prostowanie rzeczywistości

Dzisiaj pokażę Wam, jak za pomocą edytorów Pixlr i Photopea skorygować krzywy horyzont na zdjęciach. Zaczniemy od Pixlr Editor.

Początkowe okno wyboru

Otwieramy w przeglądarce stronę z edytorem i w okienku które zobaczymy wybieramy opcję “Otwórz obrazek z komputera“. Zakładam że obsługę standardowych okienek systemowych macie już opanowaną więc nie będę tego tłumaczył.
Po wybraniu zdjęcia zostanie ono wczytane do edytora Pixlr. Żeby nieco ułatwić sobie pracę, proponuję teraz użyć kombinacji klawiszy CTRL i (minus) oraz CTRL i + (plus). Spowoduje to, że wokół zdjęcia w okienku pojawią się marginesy.

Zdjęcie wczytane do edytora

Jak widzicie, na zdjęciu które wczytałem horyzont linia horyzontu jest dość znacznie przechylona w lewo. Aby zacząć korektę tego błędu, z menu Redaguj wybieramy opcję Przekształć swobodnie. Można też użyć kombinacji klawiszy CTRL+T.

Wybór narzędzia do przekształcania

Wokół zdjęcia pojawi się ramka z kwadratowymi znacznikami na rogach i bokach zdjęcia. Kiedy umieścimy wskaźnik myszy przy jednym z narożników, zmieni on swój wygląd na półkole ze strzałką.

Znaczniki przekształcania obrazka

Teraz wystarczy wcisnąć i przytrzymać lewy klawisz myszy, a następnie przesunąć w górę lub w dół w celu obrócenia naszego zdjęcia. Obracamy je aż do uzyskania poziomej linii horyzontu, po czym zwalniamy klawisz myszy. Wprowadzone zmiany zatwierdzamy klawiszem ENTER.

Wygląd zdjęcia po ustawieniu ramki przekształcenia

Horyzont wyprostowany, a morze już nie grozi wylaniem się ze zdjęcia. Niestety podczas korekty powstał efekt uboczny w postaci białych trójkątów przy brzegach zdjęcia. Będziemy musieli przyciąć naszą fotografię aby się ich pozbyć. Z palety narzędzi Pixlr Editor wybierzcie teraz narzędzie Kadrowanie.

Wybór narzędzia kadrowania

Zwróćcie uwagę na pasek pod menu głównym programu. Po wybraniu narzędzia pojawiają się tam opcje, które mogą nam posłużyć do ułatwienia sobie pracy. W tym przypadku zależy mi na tym aby proporcje dłuższego i krótszego boku zdjęcia zostały zachowane w formacie 3:2, gdyż są to standardowe proporcje odbitek fotograficznych. W przypadku kiedy będę chciał uzyskać wydruki papierowe z fotolabu, nie będę musiał martwić się że coś ze zdjęcia nie zmieści się na odbitce.

Opcje narzędzia

Dla narzędzia Kadrowanie opcję Ograniczenie ustawiłem na “Format obrazu“, a następnie ustaliłem proporcje: szerokość na 3, a wysokość na 2. Teraz wystarczy kliknąć i przytrzymać lewy klawisz myszy gdzieś w pobliżu górnego lewego narożnika fotografii i przeciągnąć myszą do przeciwległego narożnika. Uzyskamy w ten sposób zaznaczenie kadrowania w proporcjach które wcześniej ustawiliśmy.

Ramka kadrowania obrazu

Zaznaczenie nie musi być idealne. Po jego narysowaniu można je skorygować umieszczając wskaźnik myszy nad którymś z narożników i przeciągając aż do uzyskania wymaganego kadru. Białe pola, które powstały podczas prostowania zdjęcia muszą znaleźć się poza obrysem kadrowania. Całą ramkę kadrowania również można dowolnie przesuwać. Kiedy już ustalimy kadr, wystarczy zatwierdzić zmiany klawiszem ENTER.

Wyprostowane i wykadrowane zdjęcie

Czas na zapisanie naszego zdjęcia. Z menu Plik wybieramy “Zachowaj“.

Menu zapisu

W oknie które zobaczymy możemy wybrać format pliku – w tym przypadku wybrałem format JPEG. Jakość zapisywanego obrazu ustawiamy na 100%. Po wybraniu parametrów, klikamy przycisk OK.

Wybór ostatnich opcji przed zapisem

Pojawi się standardowe okno systemowe, w którym możemy wybrać miejsce zapisu zmienionego zdjęcia.

Standardowe okienko systemowe

Zdjęcie zostało wyprostowane i zapisane. Po wykonaniu korekt na kilku zdjęciach w ramach ćwiczenia, nie powinno Wam to zajmować więcej niż minutę. Trzeba jednak pamiętać, że tego typu korekta pociąga za sobą konsekwencje w postaci utraty części fotografii. Jeśli horyzont będzie bardzo mocno przechylony to może się zdarzyć że podczas naprawiania błędu utracimy elementy na których nam zależy. Niestety, nie ma nic za darmo. Dlatego warto zwracać uwagę na linię horyzontu już na etapie wykonywania zdjęcia. Nie będziecie później żałować utraconych szczegółów.

Zobaczmy teraz jak przebiega ten sam proces w edytorze Photopea.

Początkowe okno wyboru

Proces ładowania zdjęcia przebiega identyczne jak w przypadku Pixlr Editor – tutaj również po załadowaniu programu w okienku znajdziemy opcję “Otwórz z komputera“.

Kliknięcie przeniesie nas do okna systemowego, w którym będziemy mogli wybrać zdjęcie do korekty. Zdjęcie zostanie załadowane do edytora.
W Photopea prostowanie zdjęcia możemy wykonać nieco szybciej, używając bezpośrednio narzędzia kadrowania z palety narzędzi.

Narzędzie KADROWANIE

Na pasku opcji narzędzia zaznaczamy “Stały współczynnik” i ustawiamy proporcje boków na 3:2. Po kliknięciu w ikonkę potwierdzenia wyboru, wokół fotografii pojawi się ramka ze znacznikami, którą możemy modyfikować.

Opcje narzędzia

Ustawienie wskaźnika myszy przy jednym z narożnych znaczników pozwala na obracanie ramki kadrowania, a ustawienie wskaźnika dokładnie nad znacznikiem daje możliwość zmniejszania lub zwiększania powierzchni ramki. Manipulując znacznikami należy ustawić ramkę tak aby jej górna krawędź była równoległa do linii horyzontu. Cała ramka musi znaleźć się w obrębie naszego zdjęcia.

Ramka kadrowania ze znacznikami
Ramka ze znacznikami po modyfikacji

Zatwierdzamy zmiany klawiszem ENTER. Zdjęcie zostanie jednocześnie wyprostowane i wykadrowane do rozmiaru ramki. Możemy teraz zapisać naszą pracę wybierając z kolejno z menu programu: Plik -> Eksportuj jako -> JPG

Wybór zapisu zdjęcia

W oknie które się otworzy mamy jeszcze możliwość zmiany formatu zapisu. Warto pozostawić włączoną opcję zachowywania proporcji oraz ustawić jakość na 100%. Następnie klikamy przycisk ZAPISZ.

Wybór opcji przed zapisem

W odróżnieniu od Pixlr Editor, Photopea zapisuje zdjęcia automatycznie w folderze, który w przeglądarce mamy ustawiony jako folder pobierania plików.

Polecam wypróbowanie obu programów i wybranie tego, który Wam bardziej odpowiada. Jeśli macie jakieś uwagi lub pytania dotyczące tego posta, skorzystajcie z formularza komentarzy poniżej.

Udanych zdjęć!

Dodaj komentarz

Close Menu